Ekonomi

Merkez Bankası rakamları güncelledi! İşte yıl sonu dolar ve enflasyon tahmini

merkez bankası (TCMB), Ocak ayı piyasa katılımcıları anketi sonuçlarını açıkladı. Reel sektör ve finans sektörü temsilcileri ve profesyonellerinden oluşan 41 katılımcının yanıtladığı anket sonuçlarına göre, bu anket döneminde cari yılsonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi yüzde 32,46 oldu.

YILSONU BEKLENEN DÖVİZ KURU 23 LİRA 43 DÖVİZDİR

Anket döneminde katılımcıların cari yıl sonu döviz kuru (USD/TL) beklentisi 23,12 TL oldu. 12 ay sonrası kur beklentisi bir önceki anket döneminde 22,77 TL iken bu anket döneminde 23,43 TL oldu.

ENFLASYON BEKLENTİLERİ

12 aylık TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 34,92 iken bu anket döneminde yüzde 30,44 oldu. 24 ay sonra TÜFE beklentisi birebir anket döngülerinde sırasıyla yüzde 20,56 ve yüzde 17,18 oldu.

FAİZ BEKLENTİLERİ

BİST Repo ve Ters Repo Piyasası katılımcılarının cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 9,18 iken bu anket döneminde yüzde 9,08 oldu. TCMB’nin cari ay sonu bir hafta vadeli repo faiz oranı beklentisi önceki anket döneminde olduğu gibi bu anket döneminde de yüzde 9 olarak gerçekleşti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu