Haber

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, bakanlığının 2023 bütçesini anlattı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, PKK/PYD/YPG’nin Suriye ve Irak’a sığınmasına kesinlikle izin vermeyeceklerini vurgulayarak, “Bu konuda kim ne derse desin biz gereğini yapacağız.” söz konusu.

Çavuşoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bakanlığının 2023 bütçesi ile ilgili Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasına Antalya’da meydana gelen sel felaketi nedeniyle vatandaşlara geçmiş olsun dileklerinde bulunarak başladı.

Bütçe görüşmelerinin TBMM ile dış politika konusunda fikir alışverişinde bulunmak için değerli bir fırsat sunduğuna işaret eden Çavuşoğlu, bölgesel ve küresel fay hatlarının kırıldığı dönemlerde birlikte ne kadar güçlü virajlar aldıklarını; Yıllar geçtikçe zorlukların, tehditlerin, meydan okumaların, bölgesel ve küresel sıkıntıların bitmediğini, aksine daha da arttığını gördüklerini söyledi.

Bugün uluslararası bağlantılarda tabloya baktıklarında birbirini besleyen çok krizli bir ortam gördüklerini söyleyen Çavuşoğlu, “Büyük güç rekabeti yine tarih sahnesine çıktı. Avrupa güvenlik mimarisini ve küresel sistemi sarstı.Güç krizi sadece bizim bölgemizde değil, bölgemizde de var.Gıda krizi tüm dünyayı etkiliyor.Gıda krizi tehdidi ilk kez bu kadar önemli bir küresel hale geldi. İstanbul Tahıl Anlaşması ile gıda krizi şimdilik kontrol altında. Ancak risk devam ediyor. Dünyada çatışmalar artıyor ve daha karmaşık hale geliyor. Bunların yüzde 60’ı yakın çevremizde. “Terör gibi küresel tehditler, iklim değişikliği, göç, yabancı düşmanlığı ve İslam karşıtı olaylar birbirini tetikliyor. Sadece Karabağ sorunu çözüldü ama kırılganlığı devam ediyor.” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’nin bu belirsizlik ortamında küresel sisteme istikrar katan bir güç olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, “Yurtta sulh cihanda sulh” hedefi ve 19. Yüzyıl vizyonu doğrultusunda krizleri çözmek için çalıştıklarını ifade etti. Türkiye.

Çavuşoğlu, yıllardır yürüttükleri dürüst ve ilkeli dış politika sayesinde hemen her coğrafyada emanet sermaye biriktirdiklerini vurgulayarak, “Bu nedenle arabuluculuk denilince akla ilk gelen ülkelerden biri Türkiye’dir. Bütün dünyada bunun son somut örneği Rusya-Ukrayna savaşında yaşandı. Bunu sadece biz değil bütün dünya görüyor” dedi.

Savaş öncesi ve sonrasında diplomasi ve diyalog kanallarını işlettiklerini belirten Çavuşoğlu, Montrö Sözleşmesi’ni titizlikle uygulayarak Karadeniz’de gerginliğin tırmanmasını engellediklerini, İstanbul Tahıl Anlaşması’nı da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde ve Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte hayata geçirdiklerini söyledi. BM.

“13,5 milyon tonun üzerinde tahılı dünya pazarlarına ulaştırdık”

Bugüne kadar dünya pazarlarına 13,5 milyon tondan fazla tahıl sevk ettiklerini belirten Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanımızın yürüttüğü cumhurbaşkanlığı diplomasisi sayesinde esir takasını mümkün kıldık. Rusya’nın Tahıl Anlaşması’na geri dönmesini sağladık. Zaporozhye Nükleer Enerjisi ile ilgili endişeleri gidermek için Rosatom ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nu İstanbul’da bir araya getirmeye devam ediyoruz. Bunların yanı sıra Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nu da bir araya getirmeye devam ediyoruz.Birçok açık ve kapalı diplomasi faaliyetimiz var.Bugün tüm dünyanın ülkemizin izlediği makul çizgiye gelmeye başladığını görüyoruz. İlk günden beri. Aslında, ‘Küresel Güney’ olarak adlandırılan Batı dışındaki daha geniş dünya, savaşın başından beri bizimle aynı sayfada. Şimdi, Paris’ten Berlin’e “En önemli Batı başkentlerinde bile” , Rusya ile diyalog, müzakerelere dönüş ve yeni bir düzenleme davetleri artıyor. Geçen yıl Afganistan krizine birileri burun kıvırsa da sergilediğimiz politikalar daha sonra tüm dünya tarafından kabul gördü.”

Çavuşoğlu, küresel sistemin yeniden yapılanma sürecine girdiğini ve bir düzen aktörü olarak aktif, yenilikçi ve insani diplomasi ile gelişmelere yön verdiklerini, bunun temel nedenlerinden birinin tahminlerinin doğru çıkması olduğunu kaydetti.

Mevlüt Çavuşoğlu, “Gıda krizi gündemde değilken 7 yıl önce G20 gündemine aldık, pandemi öncesi dijitalleşmenin değerini anladık, elektrik krizinin mutlaka geleceğini bilerek stratejik adımlar attık. Bir gün kapıya kadar ulaşımın ve tedarik zincirlerinin kritik değerinin farkında olduğumuzu, arabuluculuğa yatırım yaptığımızı, “İhtiyatlı ve ileri görüşlü yaklaşımımızın farklı yansımaları oldu. Bu öngörülü tavrımız sayesinde barış zamanlarında krizlere hazırlandık, Bereket zamanlarında darlık… Böylece zorluklara karşı daha dirençli olduk ve önümüze çıkan fırsatlardan daha fazla faydalanabildik.” ifadeleri kullandı.

“Azerbaycan’ın barış zamanı hazırlıkları Karabağ’ın zaferini getirdi”

Çavuşoğlu, zorluklar karşısında yılmadıklarını ve ne olursa olsun yollarına devam ettiklerini belirterek, enerji alanında attıkları tarihi adımların ve izledikleri mantıklı politikaların Türkiye’yi, bu zor günler

Çavuşoğlu, dış politikadaki başarılarını şöyle anlattı:

“Altyapı yatırımlarımız ve tarihi İpek Yolu’nu ulaşım alanında canlandırmaya yönelik diplomatik çalışmalarımız, Türkiye’yi ve Türk dünyasını Doğu-Batı ekseninin merkezine yerleştirmiştir. Azerbaycan’ın yanı sıra Özbekistan, Kazakistan ve Türkmenistan ile diğer üçlü formatlarımız devam etmektedir. Neyse ki yarın sabah Enerji ve Ulaştırma Bakanlarımızla birlikte Azerbaycan ve Türkmenistan ile Üçlü Zirve’ye hazırlanmak üzere Avaza’da olacağız.Savunma sanayisindeki başarılarımız caydırıcı gücümüzü artırdı ve önümüze yeni alanlar açtı. diplomaside.

Azerbaycan’ın barış döneminde yaptığı hazırlıklar Karabağ’ın zaferini getirdi. Zaferin ardından hızla barış ve yeniden yapılanma çabalarını güçlendirdik. Yıl boyunca havalimanları, otoyollar, tarım projeleri gibi somut sonuçlar gördük ve Azerbaycanlı kardeşlerimizle gurur duyduk. Öngörülü bir yaklaşımla Türk Devletleri Teşkilatı için yıllardır yürüttüğümüz çalışmalar meyvelerini vermektedir. Geçen ay Semerkant Zirvesi tarihi adımlara sahne oldu. Türk Devletleri Teşkilatının kurumsal jenerik altyapısı tamamlanmıştır. 5 yıllık Strateji Belgesi kabul edildi. Basitleştirilmiş gümrük sınırı, birleşik nakliye ve ticaretin kolaylaştırılması ile ilgili belgeler kabul edildi. TÜRKPA, Türksoy, Türk Akademisi, Türk Kültür ve Miras Vakfı’nın Teşkilat çatısı altında toplanmasına karar verildi. Türkiye Yatırım Fonu Başkanlığı’na atandı. KKTC tarihi bir kararla kuruluşumuza anayasal adıyla ‘Gözlemci Üye’ oldu. Milli davamızdaki bu başarı, iki devletli çözüm çabalarımızı güçlendirecektir.”

Çavuşoğlu, 2019’da Libya’da izlemeye başladıkları aktif politikanın meyvelerini toplamaya devam ettiklerini kaydederek, Trablus’ta imzaladıkları Hidrokarbon Mutabakat Zaptı’nın Yunanistan’a neler kazandırdığını herkesin gördüğünü kaydetti.

Yunanistan’ın Girit’in güneyinde hidrokarbon faaliyetleri yürütme kararı karşısında geçtiğimiz hafta Yunanistan’ın Türkiye ile imzaladığı Deniz Yetki Alanları Anlaşması’nı korumak için adımlar attığını kaydeden Çavuşoğlu, “Geçen hafta Yunanistan, geçtiğimiz hafta sunduğumuz Hidrokarbon Anlaşması’nı sundu. Ekim ayında Libya ile imzalanan anlaşmayı BM’ye aktaran “Biz de Libya ile birlikte bu mektuba ortak cevabımızı hemen ardından BM’ye ilettik. Ama fark şu ki, Yunanistan mektubunda demagoji yaptı ve mektubumuz hukuki argümanlar içeriyor. Bu başarı, nesiller boyu Doğu Akdeniz’deki dengeleri belirleyecektir.” şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu, Fransa’dan BAE’ye, ABD’den Japonya’ya kadar birçok ülkenin Türkiye ile Afrika konusunda iş birliği ve istişare yapmak istediğini belirterek, üstlendikleri arabuluculuk rolüyle Latin Amerika’nın istikrarına katkı sağladıklarını ifade etti.

“İstikrarsızlık, çatışma ve terör bu coğrafyada hiç bitmedi”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bu yıl da “Türkiye Avrupa’dır” sloganıyla AB’nin karşılaştığı güçlüklerin aşılması için gerekli katkıyı yapmaya devam edeceklerini belirtti.

AB stratejik bir aktör olacaksa Yunan-Yunan ikilisinin oyuncağı olmaktan çıkar ve Türkiye ile ilişkilerinde gerekli adımları atar. Çavuşoğlu şunları söyledi:

“İstikrarsızlık, çatışma ve terör bu coğrafyada hiçbir zaman bitmedi. Düşmanlarımız Türkiye’nin sadece terör ve çatışmayla uğraşmasını ve tüm gücünü ona harcamasını istedi. Biz bu oyuna gelmedik. Uluslararası camianın birçok küresel bahiste önünü açtık. , sadece terörle mücadelede değil.’Açılış’, ‘arabuluculuk’, ‘Afrika’, ‘Asya’ dedik.Biz geliştikçe terörü besleyen çevreler çabalarını artırdı.PKK terörü ülkemize karşı yeniden devreye girdi.

PKK/PYD/YPG’nin Suriye ve Irak’a sığınmasına asla izin vermeyeceğiz. Bu konuda kim ne derse desin biz gereğini yapacağız. Güvenlik güçlerimiz sahada harıl harıl çalışırken, diplomasi çabamızın gerekçesini uluslararası platformlarda anlatmaya devam ediyor. Bağdat’tan Brüksel’e, Cenevre’den New York’a teröre karşı mücadelemizin gerekçelerini hem ilgili ülkelerde hem de uluslararası kuruluşlarda anlatıyoruz. Muhataplarımıza ya siz 2019’da imzaladığınız anlaşmalara uyun ya da biz gereğini yapalım… Basın önünde ne söylüyorsak, kapalı toplantılarda da aynen söylüyoruz.”

Çavuşoğlu, durağan, değişmez bir politika izlemediklerini, mevcut kurallarda milletin çıkarlarının gerektirdiğini yaptıklarını, şartlar ve müzakere kapılarının kapanması durumunda sahaya yöneldiklerini, son dönemde normalleşme politikalarına yöneldiklerini söyledi. dönem bu gerçeğin bir sonucuydu.

Çavuşoğlu, sorunların her zaman diyalog yoluyla çözülmesini istediklerinin altını çizdi, ancak bunun sadece kendilerine bağlı bir şey olmadığını, muhataplarının buna hazır olması gerektiğini, bölgesel ve küresel koşulların buna uygun olması gerektiğini vurguladı.

Suriye’de rejimle bir süredir istihbarat servisleri aracılığıyla görüştüklerini kaydeden Çavuşoğlu, “Rejim gerçekçi davranırsa terörle mücadele, siyasi süreç ve Suriyelilerin dönüşü konusunda birlikte çalışmaya hazırız. Aksi düşünülemez, Irak’ta da aynı politikayı uyguluyoruz, Bağdat’ta da Erbil’de de.” “Terörle mücadelede iş birliği teklif ediyoruz. Yeni Irak Hükümetine de aynı mesajları iletiyoruz. Muhataplarımız davetlerimizi dinlerlerse birlikte yürürüz, terörle mücadele ederiz. Hayır, tepkisiz kalırlarsa biz de birlikte yürürüz. kendimizi ortadan kestik.” değerlendirmesini yaptı.

“Görev sayımızı geçen yıl 253’ten 257’ye çıkardık”

Çavuşoğlu, büyük veri ve yapay zeka gibi araçlardan yararlandıklarını ve OECD bünyesinde kurulan Yapay Zeka Küresel Ortaklığı’na üye olduklarını bildirdi.

İkinci Antalya Diplomasi Forumu’nun gerçekleştiğini hatırlatan Çavuşoğlu, üçüncü forum için yoğun bir hazırlık yaptıklarını ve Forum’un şimdiden küresel Türk markasına değerli katkılar sağladığını belirtti.

Yeni nesil diplomat yetiştiren bir okul açtıklarını belirten Çavuşoğlu, bu gelenekleri kurumsallaştıracak, memur yetiştirecekleri, yüksek lisans ve doktora eğitimi verecekleri Ankara Diplomasi Akademisi’nin kurulması için çalışmalara başladıklarını söyledi.

Çavuşoğlu, geçen yıl 253 olan misyon sayısını 257’ye çıkararak misyon sayılarını artırdıklarını belirterek, önümüzdeki yıl Cezayir’in önemli şehirlerinden Oran’da başkonsolosluk açacaklarını bildirdi.

New York’taki Türkevi’ne de ait olan Çavuşoğlu, “Türk evimiz, üst düzey misafirler ve BM Genel Kurulu’nda ağırladığı çok önemli toplantılar sayesinde adeta ikinci BM binası olma görevini üstlendi. “Bu yıl kameraların yarısı BM’ye, diğer yarısı da Türkevi’ye bakıyordu. Türkevi’yi küçük düşürmeye çalışanlara bu örneği vermek durumundayız.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin yurt dışındaki temsilciliklerinin vatandaşların emrinde olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, noterlikten nüfusa 74 alanda hizmet verdiklerini, 2022 yılında verdikleri konsolosluk hizmeti sayısının 3 milyonu geçtiğini bildirdi.

Çavuşoğlu, konsolosluk davet merkezinde engelli vatandaşlara yönelik işaret diliyle görsellerle hizmet vermeye başladıklarını ve vatandaşların kendilerine anında ulaşabilmesi için mesaj uygulama programı uyguladıklarını söyledi.

Ukrayna savaşının ardından küresel salgın ve Afganistan krizlerinde olduğu gibi tahliye operasyonlarını da başarıyla yürüttüklerini vurgulayan Çavuşoğlu, bu yıl yurtdışında hastalanan ve kaza geçiren 169 vatandaşı ambulans uçakla Türkiye’ye getirdiklerini bildirdi.

Muhalefetin dış politikada iktidarı eleştirmekte zorlandığını belirten Çavuşoğlu, “Dış politikayı eleştirmekte zorlanmanızın nedeni dış politikamızın başarılı olmasıdır. Dış politikamızın çok başarılı olduğunu bütün dünya görüyor ve söylüyor. Türkiye’nin en büyük sorunu başarısız dış politikadır demek gerçekçi değil, gerçeklere kapılmayalım.Şu anda halkımızın Türkiye’yi en başarılı bulduğu alan dış politika.Türkiye ve AK Parti hükümeti yanılıyor. her şey AB, ABD, Rusya, Libya, Suriye herkes haklı.Böyle bir yaklaşım yok.Rusya-Ukrayna meselesindeki arabuluculuğumuzu bile hafife almaya çalışan arkadaşlar oldu.” dedi.

Çavuşoğlu, muhalefetin Türkiye’nin dış politikadaki normalleşme adımlarına yönelik tavrını anlayamadığını belirterek, “Sürekli ‘Bu ülkelerle aranız niye kötü? ‘dönek’ O zaman size şu soruyu sorayım: ‘O gün bu ülkelerle normalleşin’ dediniz, biz de normalleştik, şimdi ‘neden normalleştiniz?’ O zaman bu da dediğin gibi irtidat değil mi diyorsun?

AİHM kararları

Ege Adaları’na yönelik eleştirilere yanıt veren Çavuşoğlu, “Bu bir milli politikadır, Yunanistan’ın menfaatine olacak şekilde birbirimizi köşeye sıkıştırmaya çalışmayalım” dedi. söz konusu.

Çavuşoğlu, AB üyelik müzakere sürecinde iki fasılda abluka olduğunu belirterek, Türkiye’nin tüm açılış kriterlerini yerine getirdiğini söyledi. Bu süreçte hem Türkiye’nin hem de AB’nin eksikliklerinin olduğuna işaret eden Çavuşoğlu, “Neden bu konularda AB’ye herhangi bir çağrı yapmıyorsunuz?” soruyu yöneltti.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararlarına da değinen Çavuşoğlu, kararların çifte standart olduğunu ve devam eden mahkeme sürecinde siyasi kararlar verdiğini belirtti.

Abhazya’ya yönelik eleştirilere yanıt veren Çavuşoğlu, Gürcistan’ın sınır ve toprak bütünlüğünü tanıdıklarını ve Türkiye’nin bu tarafta yer aldığını söyledi.

HDP’li milletvekillerinin bazı açıklamalarına yanıt veren Çavuşoğlu, “Kürtler bizim kardeşimizdir. Türkiye’de, İran’da, Irak’ta, Suriye’de. Ama PKK, Kürtlerin, Ezidilerin, Aramilerin, Asurilerin, Arapların ve insanlığın en büyük düşmanıdır – YPG’dir.” .” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler